DIJAGNOSTIKA U PRAĆENJU LIJEČENJA


Već sam više puta pisala o dugotrajnom praćenju i ranom otkrivanju recidiva ili metastaza, svejedno u kojoj fazi dijagnostike ili liječenja. Ovdje sam navela dijagnostičke metode s kojima se prati tijek liječenja i remisije ali se mogu i otkriti nova proširenja bolesti.

RENDGEN (RTG) – Rendgen se može koristiti kako bi se provjerilo da li se je rak proširio na određen dio tijela npr. pluća, prsnu kost. Rendgensko snimanje je metoda kod koje se X-zrake, proizvedene u RTG cijevi, usmjeravaju kroz dio tijela pacijenta. Zrake se dijelom resorbiraju u tijelu (deblji dijelovi i gušća tkiva više), a dio koji je prošao se registrira na RTG filmu.

KOMPIJUTERSKA TOMOGRAFIJA (CT i MSCT) – CT je radiološka dijagnostička digitalna metoda koja koristi X – zrake a daje trodimenzionalne informacije na temelju višestrukih mjerenja iz nekoliko stotina projekcija tijekom rotacije uređaja za kompjuteriziranu tomografiju, koristeći više redova detektora za prijem informacija razvio se je novi uređaj kojeg zovemo MSCT. U žena koje su oboljele od raka dojke CT se najčešće koristi da bi se dobila jasna slika unutrašnjosti pluća i abdomena kako bi se vidjelo je li se rak proširio na druge organe. Prije samog pregleda pacijent treba popiti oralni kontrast i/ili se kontrast dobije intravenozno kako bi se konture unutrašnjosti tijela bolje oslikale. Na kontrastnu tekućinu se može dobiti reakcija -  osjet topline i rumenila u području lica, moguće su i alergijske reakcije kao otežano disanje ili niski krvni tlak no one su rijetke. Svakako liječniku napomenite ako ste ikad imali alergijsku reakciju na kontrast. Pretraga je bezbolna, traje dulje od rendgena i potrebno je namiru ležati na stolu dok Vas aparat pomiče unutra i van.

SCINTIGRAFIJA SKELETA – Scintigrafija ili Skeniranje kostiju je snimanje kostiju pomoću radionuklida, nuklearno-medicinskim metodama, pomaže u dijagnosticiranju i praćenju nekoliko vrsta bolesti kostiju poput artritisa, ali i koštanih metastaza. Radioaktivna tvar se primi nekoliko sati prije snimanja kako bi dospjela u područja kostiju gdje postoje neke promjene. Samo snimanje traje oko 30 min, a pacijent mora mirno ležati na stolu gdje se ga snima posebnim kamerama (Gama-kamere) koje detektiraju radioaktivnost i stvaraju sliku kostura. Scintigram je snimak koji se dobiva scintigrafijom,gdje su vidljiva područja nakupljanja radioindikatora. Snimak koji se dobije može biti dvodimenzionalan, a ako se obavi tomografija (snimanje u tankim slojevima), tada računalo može rekonstruirati i trodimenzionalan prikaz.


POZITRONSKA KOMPIJUTERIZIRANA TOMOGRAFIJA (PET-SKEN I PET-CT) – Kod ovih pretraga se intravenozno primi mala količina radioaktivne glukoze (šećera). Pet-skener rotira oko tijela i stvara sliku o tome gdje se glukoza apsorbira. Maligne tumorske stanice su reaktivnije pa će apsorbirati veću količinu glukoze te će biti vidljive kao svjetla područja. Pet-sken je koristan u detektiranju metastaza ali dobivena slika nije precizna, pa se u novije vrijeme koristi aparat koji ujedinjuje CT i PET- sken tzv. PET-CT. On omogućuje usporedbu slika PET-skena i CT-a, kod ove pretrage postoji mogućnost kao i kod CT-snimanja da će te morati popiti oralni kontrast.

REMISIJA, RECIDIV I METASTAZE

Kada osoba oboli od tumora, jedino što želi je da pobijedi tu bolest. Tako hrabro odlazimo na sve oblike liječenja koje nam onkolog odredi u nadi da ćemo prije ili poslije čuti te čarobne riječi „izliječeni ste“. Nažalost, onkolozi nisu baš skloni takvim izjavama, oni radije govore o remisiji. U medicini, remisija je stanje odsutnosti aktivnosti bolesti ili prolazno popuštanje nekih simptoma kod pacijenata koji imaju poznatu kroničnu bolest. Pacijenti koji su pet godina bili u remisiji smatraju se izliječenima, budući da se rak uglavnom vrati u roku od pet godina.
Isto tako su oprezni sa prognozama o tijeku bolesti ili vjerojatnosti da se bolest vrati. Ovdje često koriste termin „petogodišnje preživljavanje“. Petogodišnje preživljavanje je medicinsko-statistički pojam koji znači postotak bolesnika koji su živi 5 godina nakon operacije ili postavljanja dijagnoze određenog tumora u određenom stadiju. Koristi se da bi se mogli usporediti rezultati liječenja kod različitih stadija istog tumora ili rezultati liječenja istog stadija različitim načinima liječenja. Tim pojmom se također izražava i prognoza za svaki pojedini stadij tumora i način liječenja. Na primjer petogodišnje preživljavanje od 75% znači da 3/4 bolesnika s nekim tumorom u nekom određenom stadiju i liječenih nekim određenim načinom živi 5 i više godina.
Liječnici ne rado izgovaraju riječi „izliječeni ste“ jer kod većine vrsta raka ne mogu postaviti točnu prognozu i procijeniti da li je bolest izlječiva ili nije. Nematastatski stadiji (I, II i III) većine vrsta raka kao što su rak dojke, prostate, jajnika, debelog crijeva i pluća mogu se izliječiti. Metastatski IV stadij obično je neizlječiv. Naravno, postoje izuzetci i svaki pacijent je jedinstven. Ljudi sa IV stadijem mogu se izliječiti ali to se ne može predvidjeti. S druge strane, čak i lako izlječiv rak u prvom stadiju, može se vratiti, u nekim slučajevima čak i nakon 5 godina. Ekstreman primjer je rak bubrega koji se može vratiti i nakon 20 godina od liječenja. Mnogi rakovi krvi, npr. indolentni limfom i multipli mjelom, smatraju se neizlječivima, iako pacijenti mogu biti u remisiji 5 ili 10 godina. Sva ova znanja su razlog zašto su onkolozi toliko oprezni sa formulacijom prognoze.
Za razliku od remisije, recidiv označuje vračanje bolesti. Recidiv predstavlja ponovno javljanje tumora nakon operativnog uklanjanja ili uklanjanja zračenjem  ili kemoterapijom. Pojava recidiva je odlika malignih tumora. Zbog toga, kod pacijenata sa malignim tumorom je neophodno praćenje u određenim vremenskim razmacima, kako bi se na vrijeme utvrdila pojava recidiva i provelo liječenje. Često se čuje pojam „lokalni recidiv“ koji označuje povrat bolesti u istom dijelu tijela, dakle na istoj dojci. Koliko sam ja shvatila,  medicinski gledano je svejedno da li se tumor vratio na istu ili na drugu dojku.

Na kraju ovog teksta još ostaje spomenuti metastaze. Metastaze su stanice zloćudnih tumora koje su se proširile iz primarnog sijela raka. Najčešće se proširuju krvotokom, limfnim putovima i lokalnom infiltracijom te mogu zahvatiti više organa. Kad se velik broj zloćudnih stanica nakupi na jednom mjestu dolazi do metastaze. Najčešća sijela metastaza raka dojke su kosti, pluća, jetra i mozak.